Tomasz Kondracki, PhD, Doctor of Dental Surgery

Master in Fixed Prosthetics and Implantology – University Paris VI
Clinical assistant in the Institut of Dentistry, CHU Pitié -
Salpêtrière in Paris.
Currently practicing in the dental office in Warsaw, street Dobra 11
Welcomes you to his web site and invites you to explore it.
This site is designed to present my clinical practice.

Guarantee of quality

Pierwszym warunkiem gwarancji, za który odpowiada lekarz jest wysoka jakość świadczonych usług stomatologicznych. Wykładnią najwyższej jakości usług stomatologicznych jest staranność przeprowadzonych zabiegów, skuteczność czynnościowa, spełnienie obiektywnych wymogów estetycznych oraz długotrwałe efekty leczenia.

Drugim warunkiem gwarancji usługi, za który odpowiada pacjent jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej oraz odpowiednie użytkowanie uzupełnień bez narażania na uszkodzenia mechaniczne.

Najczęstszymi przyczynami porażki leczenia protetycznego jest próchnica wtórna, problemy endo-periodontologiczne zębów filarowych oraz niewystarczająca retencja konstrukcji.

W przypadku prac protetycznych wykonanych na zdrowym podłożu i w optymalnych warunkach klinicznych należy oczekiwać prawidłowego funkcjonowania przez okres około 8-15 lat w przypadku 3-5 elementowego mostu oraz 8-20 lat w przypadku pojedynczych koron. Moim zdaniem przeżywalność wypełnień i uzupełnień protetycznych przez okres 5 lat wydaje się być minimum jakie lekarz powinien zagwarantować pacjentowi. W przypadku komplikacji przed upływem 5 lat moi pacjenci mogą liczyć na przynajmniej częściową reklamację usługi – jak każdy odpowiedzialny lekarz staram się pielęgnować moją reputację w kontakcie z każdym pacjentem, czasami kosztem wynagrodzenia lub poświęconego czasu.

 

Jak nieobeznany ze szczegółami procedur terapeutycznych pacjent może rozpoznać, że opiekującego się nim lekarza stomatologa cechuje rzetelność i dokładność, przynajmniej w wykonywaniu podstawowych zabiegów stomatologicznych? Oto kilka przykładów – prawidłowo wykonane wypełnienia zębów oraz korony protetyczne powinny charakteryzować się:

  • szczelnością przylegania tzn. między nimi a tkanką zęba nie powinno być wyczuwalnej wolnej przestrzeni
  • starannym wypolerowaniem zwłaszcza w okolicy między zębami
 

i przy szyjkach zębów, aby nie "odstawały" poza kontury zęba, co tworzy tzw. nawisy. Spotyka się je niestety bardzo często i są one przyczyną stanu zapalnego okolicznych tkanek tzw. przyzębia, które objawia się krwawieniem, zaczerwienieniem oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Nawisy zwiększają również ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej tego samego zęba na skutek zalegania resztek pokarmowych w ich obrębie i trudności efektywnego oczyszczania okolicy

  • zwartymi punktami stycznymi z zębami sąsiadującymi – brak ścisłego przylegania zębów miedzy sobą poprzez tzw. punkty styczne, powoduje zleganie resztek pokarmowych w okolicy międzyzębowej co skutkuje oprócz barku komfortu, stanem zapalnym dziąsła, osłabieniem osadzenia zęba w kości, wyższym ryzykiem próchnicy wtórnej korzenia.
  • zakończone leczenie kanałowe zębów powinno charakteryzować wypełnienie kanałów widoczne za zdjęciu rentgenowskim na całej długości kanałów korzeni, aż do jego końców tzn. do okolicy wierzchołka korzenia.
 

Trzeba podkreślić, że do prawidłowego wykonania w/w zabiegów nie wymagana jest wiedza specjalistyczna, ale potrzeba dokładności, poświęcania czasu i uwagi na dopracowanie detali, które w naszym zawodzie decydują najczęściej o powodzeniu leczenia, jego trwałości i skuteczności.